ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ 865/19.12.2023 ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
H Συνέλευση του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κατόπιν συζητήσεως για τη συγχώνευση των Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας, Ιστορίας και Εθνολογίας και Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών του Δ.Π.Θ που σχεδιάζεται από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., αποφάσισε να δηλώσει την αντίθεσή της σε αυτή την ενέργεια. Επίσης ομόφωνα ενέκρινε το παρακάτω ψήφισμα:
Το Τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων εκφράζει την αλληλεγγύη του προς τα Τμήματα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών του Δ.Π.Θ., εν όψει της σχεδιαζόμενης από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. συγχώνευσης των τριών Τμημάτων που την αποτελούν, δηλαδή του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας, του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας, και του Τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών σε μία μονοτμηματική Σχολή, και τον υποβιβασμό τους σε προγράμματα σπουδών ενός ανομοιογενούς Τμήματος που θα προκύψει από αυτήν. Η κίνηση αυτή είναι επιστημονικά και ακαδημαϊκά ατεκμηρίωτη και έχει ως αποτέλεσμα την κατάργηση της διάκρισης των επιστημονικών κλάδων. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του μελλοντικού αυτού Τμήματος είναι αδύνατον στην πράξη να σπουδάσουν επαρκώς και τα τέσσερα αυτά αντικείμενα (φιλολογία, ιστορία, εθνολογία, πολιτισμό Παρευξείνιων περιοχών) μέσα από ένα αναμενόμενα ενιαίο πρόγραμμα σπουδών. Επιπλέον, οι απόφοιτοι ενός τέτοιου προγράμματος αναπόφευκτα θα αντιμετωπίσουν προβλήματα σχετικά με την κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμἀτων στον κλάδο Π.Ε. 02, και ιδίως οι απόφοιτοι της κατεύθυνσης Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών που δεν θα έχουν αποκτήσει την απαραίτητη για τον συγκεκριμένο κλάδο επιστημονική γνώση. Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κρίνει ότι μία τέτοια συγχώνευση που γίνεται χωρίς καν να ληφθούν υπόψη προτάσεις ή αντιρρήσεις των ενδιαφερομένων Τμημάτων, της οικείας Σχολής και του Δ.Π.Θ. συνολικά θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στη συνοχή και στην ερευνητική ανάπτυξη των επιστημονικών πεδίων που συγχωνεύονται, στην επιλεξιμότητα από μελλοντικούς φοιτητές, στην ειδίκευση του πτυχίου, και στις επαγγελματικές προοπτικές των αποφοίτων.
Η προάσπιση των Ανθρωπιστικών Σπουδών σε ένα Πανεπιστήμιο της περιφέρειας και ιδίως της Θράκης θα πρέπει να παραμείνει μέγιστη προτεραιότητα του Δ.Π.Θ. και του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και οποιαδήποτε κίνηση σχετική με την υπάρχουσα διάρθρωση της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών του Δ.Π.Θ. θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα διαλόγου μεταξύ Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., Δ.Π.Θ. και των εμπλεκομένων Τμημάτων.

apofasi-tis-865-dpth.pdf