ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΗ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ

Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων εκφράζει τη βαθύτατη οδύνη του για την απώλεια του Στρατή Κυριακίδη, Ομότιμου Καθηγητή Λατινικής Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Όλοι νιώθουμε ότι χάσαμε έναν πολύ καλό φίλο και δεν υπάρχουν λόγια για να τον αποχαιρετήσουμε. Τα πένθη δεν ανακουφίζονται με λόγους. Και όμως· πρέπει να μετριάσουμε, όσο μπορούμε, τον πόνο μας, και να μην έχουμε συνεχώς στο μυαλό μας το θάνατο των αγαπημένων μας προσώπων αλλά και την αρετή που άφησαν φεύγοντας από τον κόσμο αυτόν. Αυτή η αρετή θα μείνει πάντα στη μνήμη όσων είχαν την τύχη να γνωρίσουν το Στρατή. «Άμα πεθαίνεις έως που πεθαίνεις;». Η μνήμη της αρετής και της αξίας του «είναι η μοναδική ισχυρή εκδοχή του χρόνου». Με την απλότητα, την ευγένεια και τη γενναιοδωρία του κέρδισε μια θέση αναπαλλοτρίωτη στην καρδιά μας, ενώ με τις εμπεριστατωμένες και πρωτότυπες μελέτες του κέρδισε επάξια τη διεθνή αναγνώριση στον τομέα της Λατινικής Φιλολογίας.

Φίλε Στρατή, αγαπητέ συνάδελφε non omnis morieris!

Το Τμήμα μας εκφράζει τα ειλικρινή συλλυπητήριά του στους οικείους του και αποφασίζει τη δημοσιοποίηση του παρόντος ψηφίσματος στον ηλεκτρονικό Τύπο και στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας

Καθηγητής Αλέξανδρος Αλεξάκης